Soy Ağacı Öğrenme İle İlgili Nüfus Müdürlüğünün Mahkeme Kararı


 

Soy ağacı öğrenme ve kişilere ait soy ağacının sorgulanması için bilgi edinme kanunu çevçevesinde alınan kararlar mahkeme heyetince uygun görülerek uygulanmaya konulmuştur. Kişiler kendi soy ağaçlarına yönelik bilgilere ulaşabilmeleri için Artık Soy ağacı sorgulama işlemini nüfus müdürlüğü üzerinden gerçekleştireceklerdir.

Bu konuda mahkemenin ( İDDK ) vermiş olduğu karara baktığımızda kişiler bilgi edinme kanunu çerçevesinde 5 kuşak gerisine kadar soylarının nereye danaydığını öğrenme hakkına sahiptirler. Sizlerde aile bireylerinize ait soy ağacı işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Soy Ağacı Sorgulama Yapma İçin Tıklayabilirsiniz.

 

Soy Ağacı Danıştay MAhkeme Kararı Tam Metin

 

İtirazin Konusu :M.T. 13/06/2014 tarihli dilekçe ile İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvurarak eğer mümkün ise babasi M.T. ve annesi R.T. yönünden ayrı ayrı soyagacının çıkanlmasını ve anne baba tarafınan büyüklerinin göç ettiği/bölge ülke vs. tesbit edilmesi halinde bu konuda tarafın bilgi verilmesini talebinde bulunmuştur.

Başvurulan Kurumun 24/06/2014 tarihli cevabi yazisinda alt ve üst soya iliskin kayıtlann temin edilmesi için yerleşim yeri nufus mttdurltigune başvurulmasi gerektigi, 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 7 nci maddesi uyannca ntifus aile kütüklerinde bölge/Ülke bilgileri bulunmadıgından bu yöndeki talebin yerine getirilmesinin mümkün olamadığı ifade belirtmiştir.

M.T. Kurulumuza müracaat gerçekleştirmiştir.

MAHKEMECE VERİLEN KARAR

M.T'nin itirazinin REDDİ neticesinde

Kurulumuzun aynı konudaki 22/07/2012 tarihli ve 2010/731 sayılı kararında belirtildiği iizere; "soy ağağcının öğrenilmesi" talebinin, söz konusu İdare açısından 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakki Kanununun 7 inci maddesi "Bilgi edinme basvurusu, başvurulan kurum ve kuruluşlann ellerinde bulunan veya görevleri gereği bulunması gereken bilgi veya belgelere ilişkin olmalıdır. Kurum ve kuruluşlar, ayrı veya özel bir çalışma, araştirma, inceleme ya da analiz neticesinde olusturulabilecek türden bir bilgi veya belge icin yapılacak basvurulara olumsuz cevap verebilirler." hükmü uyarıca ayrı ve özel bir çalışma, inceleme ya da analiz neticesinde oluşturulabilecek mahiyette bilgi ve belgelere ilişkin olduğu;

Ayrıca soy ağaci bilgilerinin üçüncü kişilere ait kişisel bilgileri içermesi neeniyle, anılan Kanunun 21 inci maddesi "Kisinin izin verdigi haller saklı kalmak iizere, özel hayatın gizliliği kapsamında, acıklanması halinde kisinin sağlik bilgileri ile özel ve aile hayatina, şeref ve haysiyetine, mesleki ve ekonomik değerlerine haksiz mudahale oluşturacak bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakki kapsami dşındadır. Kamu yaranmn gerektirdiği hallerde, kisisel bilgi veya belgeler, kurum ve kuruluşlar tarafmdan, ilgili kisiye en az yedi gün önceden haber

Verilmesi gerektiği belirtilmiştir.

Diğer yandan 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 44 üncü maddesi gereğince, sadece alt ve üst soy bilgilerinin Nüfus Müdürlüklerince ilgililere verilebileceği; bu nedenle, 4982 sayılı Kanun hükümleri kapsamında soy ağacının verilmesine yönelik taleplerin yalnızca alt ve üst soy bilgileriyle sınırlaandırılmak suretiyle karşılanabileceği değerlendirilmiştir.

İtiraza konu olan başvuruda yer alan soyağacının çıkarılması  anne baba tarafından büyüklerinin göç ettiği/bölge ülke vs. tespit edilmesi halinde bu konuda tarafina bilgi verilmesi yönündeki taleplere ilişkin olarak ilgili idarece 22/06/2014 tarihli yazı ile verilen cevapta 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununa aykrı bir husus bulunmadığı değerlendirildiğinden itirazın reddedildiğinin başvuru sahibine bildirilmesine kararı mahkemenin oy birliği ilkesine göre verilmiştir.

Kaynak: Yukarıdaki mahkeme kararı Sorgulama Hesaplama Sitesinden alıntı yapılarak paylaşılmıştır.


 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Ölü caretta carettanın midesinden çıkanlar...
Muğla'nın Dalaman ilçesindeki Kayacık Sahili'nde ölü bulunan caretta caretta cinsi deniz kaplumbağasının...

Haberi Oku