Monarşi İle Yönetilen 10 Ülke

Demokrasinin en ideal yönetim biçimi olduğu çoğu insanın temel görüşüdür. Fransız Devrimi'nden, Arap Baharı'na insanlar monarşiye karşı savaş vermiştir. Ancak günümüzde monarşinin sürdürüldüğü ve buna rağmen insanların barış içinde yaşadığı, gelişmiş ülkeler de bulunmaktadır.

 

1. Birleşik Krallık

Meşrutiyet ile yönetilen Birleşik Krallık; dünya tarihine geçmiş sanayii devriminin ve dolayısıyla sanayileşmenin anavatanı.

Birleşik Krallık'ın kraliçesi 2. Elizabeth ayrıca İngiliz Milletler Topluluğu'nun başkanı ve onu oluşturan 15 devletin kraliçesidir. Bu ülkeler

Kanada, Avusturalya, Yeni Zelanda, Jamaika, Barbados, Bahama Adaları, Grenada, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Tuvalu, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadines, Belize, Antigua ve Barbuda, Saint Kitts ve Nevis, Fiji'dir.

 

2. Danimarka

Kraliçe 2. Margrethe yönetimindeki ülke meşrutiyete sahip. Dünyanın en yüksek asgari ücretine sahip Danimarka dünyanın en liberal çalışma politikalarından birine sahip. Bu üretime büyük teşvik ve kaliteli mal demek oluyor.

 

3. Andorra

Güney-batı Avrupa'da yer alan Andorra Fransa ve İspanya'ya komşu. 1607 yılından itibaren bu iki ülkenin ortak yönetimine sahip. Fransa'da demokratik bir yönetim olmasına rağmen Fransa Cumhurbaşkanı, İspanya Kralı ile birlikte Andorra üstünde monarşik bir role sahip.

 

4. Tayland

Meşrutiyet ile yönetilen Tayland özellikle 1986 ve 1995 yılları arasında büyüme gösterse de ardından Asya Ekonomik Krizi'ne kapıldı. Ülke; ekonomisinin üçte ikisi ihracata borçlu ve dünyanın en büyük pirinç ihracatçısı. 2006 yılındaki son askeri cunta darbesi ve hükümete karşı dolandırıcılık suçlamaları ülkenin stabil olmadığının göstergesi.

 

5. Birleşik Arap Emirlikleri

7 emirlikten oluşan bu ülke mutlak monarşi ile yönetiliyor. İslam'ın "ülke dini" olması ve diğer dinlerin yayılmasının önlenmesi ana sayada yer alan maddeler. Kadın-erkek eşitliği ve insan hakları konusunda yeterince gelişmeyen bir ülkedir. En büyük gelir kaynağı petrol, gaz ve turizmdir.

 

6. İspanya

Avrupa'nın bir diğer meşruti monarşik ülkesidir. Dünyanın 13. büyük ekonomisi olan İspanya 20. yüzyıl sonrasında modernleşme adımlarını attı ve şuan dünyanın en büyük ikinci turizm endüstrisine sahip.

 

7. İsveç

Halka daha çok söz hakkı vermek için 1719'da mutlak monarşiden dönen İsveç meşruti monarşiye geçti. Demir ve çelik ihracına bağlı ekonomi sayesinde dünyanın alım gücü en yüksek ikinci ülkesi.

 

8. Japonya

İmparator Akihito'nun sınırlı(!) gücüne rağmen meşrutiyet ile yönetilir. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra teknolojideki inanılmaz büyüme hükümetin ekonomik politikasını doğrular nitelikte. Bugün Japonya dünyanın en büyük üçüncü, Asya'nın en büyük ekonomisine sahiptir.

 

9. Katar

Al Thani hanedanlığı tarafından yönetilen mutlak monarşik bir ülkedir. Daha önce fakir bir ülke olmasına rağmen Katar, topraklarından petrol ve gazın çıkarılmasıyla bunu düzeltti ve şuan yıllık gelir(ülke bazında) ile dünyanın en zengin ülkesi. Yatırım ve çalışmak amacıyla gelen yabancılar ülkenin yüzde 50'sinden fazladır.

 

10. Norveç

Ve yine Norveç de meşruti monarşilerden bir tanesi. 1814 yılında cumhuriyetten monarşiye geçen Norveç hakkında şuan ekonomik olarak en gelişmiş ve stabil ülke deniyor. Önde gelen çevrecilik sayesinde ülkenin enerjisinin yüzde 98'u hidroelektrik santrallerde üretiliyor.Milliyet
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Ölü caretta carettanın midesinden çıkanlar...
Muğla'nın Dalaman ilçesindeki Kayacık Sahili'nde ölü bulunan caretta caretta cinsi deniz kaplumbağasının...

Haberi Oku